۱۳۹۹ جمعه ۲۰ تير
FA
دانشگاه اصفهان
دانشگاه اصفهان در يك نگاه

معرفي دانشگاه اصفهان

 

   دانشگاه اصفهان كه به لحاظ قدمت و رشته‌هاي تحصيلي بزرگ‌ترين دانشگاه در منطقه‌ مركز كشور مي‌باشد، دانشگاهي دولتي وابسته به وزارت علوم، تحقيقات و فناوري است كه پايه‌هاي نخستين آن از 30 آذر سال 1325 شمسي با ايجاد آموزشگاه‌ عالي بهداري اصفهان گذاشته شد. اين آموزشگاه با تعدادي دانشيار در يك كلاس از دبيرستان سعدي كه در آن زمان داراي آزمايشگاه نسبتاً مجهزي بود آغاز شد و آزمايشگاه آن و سالني براي تشريح در اختيار آموزشگاه قرار گرفت و در 16 بهمن همان سال دكتر حكمي به عنوان اولين رئيس آموزشگاه انتخاب شد.

چهار سال پس از آن يعني در سال 1329 شمسي دانشكده پزشكي اصفهان در جوار آموزشگاه عالي بهداري كار خود را شروع كرد و با داشتن دوره شش ساله تحصيلي و اجازه صدور ديپلم دكتري در پزشكي به دانشجويان پس از نوشتن پايان‌نامه‌ به فعاليت‌هاي آموزشي ادامه داد و بدين ترتيب آموزشگاه عالي بهداري به تدريج تعطيل شد و دانشياران آن به دانشكده پزشكي منتقل شدند.

در سال تحصيلي 1335 دانشكده داروسازي تشكيل شد و به دانشكده پزشكي ملحق گشت و كلاس‌ها و آزمايشگاه‌هاي آن دانشكده كه ساختمان‌هاي مربوط به آن بطور پراكنده در شهر اجاره شده بود، مورد استفاده قرار گرفت و در سال 1337 به­صورت واحدي مستقل درآمد.

اوج پرواز دانشگاه اصفهان سال 1337 بود. در مهر اين سال با افتتاح دانشكده ادبيات در اصفهان موافقت شد. اين دانشكده از تاريخ 18 آذرماه 1337 فعاليت‌هاي آموزشي خود را با دو رشته زبان و ادبيات فارسي و زبان و ادبيات انگليسي آغاز كرد. با افزوده شدن دانشكده ادبيات به دانشكده‌هاي پزشكي و داروسازي موجوديت دانشگاه اصفهان تحقق يافت و در 25 آذرماه همان سال با صدور حكمي دكتر فاروقي به رياست دانشكده منصوب گرديد.

براي شروع كار، خانه‌اي در خيابان فتحيه سابق (محلي كه اكنون جزو پارك شهيد رجايي شده است) اجاره شد و  يك سال بعد به كمك اداره اوقاف در كوي شاهزاده ابراهيم (خيابان ابوذر فعلي) ساختمان آبرومندي براي دانشكده ادبيات با اجاره‌اي نازل مهيا شد و با معلمين فرهيخته‌اي كه در اصفهان بودند دكتر فاروقي امكان اين را يافت كه به سرعت دانشكده را با افزودن گروه‌هاي ديگر توسعه دهد. گروه زبان و ادبيات فرانسه در سال 1338، گروه زبان و ادبيات ارمني 1339، گروه زبان و ادبيات عرب 1341، گروه جغرافي و تاريخ 1345 و گروه علوم اجتماعي 1348 به دانشكده افزوده گشت.

در سال تحصيلي 42-1341 دبيرخانه دانشگاه اصفهان منحل گرديد و دانشكده‌هاي ادبيات و پزشكي هر يك به­ صورت واحدي مستقل زير نظر اداره كل تعليمات عاليه وزارت فرهنگ وقت درآمد و دانشكده داروسازي مجددا به دانشكده پزشكي ملحق گرديد و از پذيرفتن دانشجو براي آن دانشكده خودداري به ­عمل آمد و مانده دانشجويان آن نيز به دانشكده داروسازي تهران منتقل شدند. اما حركت كُند دانشگاه اصفهان ادامه داشت و در مرداد­ 1343 دانشكده علوم در جوار دانشكده ادبيات تأسيس و فعاليت‌‌هاي آموزشي خود را شروع كرد. در مهر­ماه 1344 دانشسراي عالي اصفهان، هم­زمان با دانشسراهاي عالي اهواز و تبريز و مشهد، در جوار دانشكده‌­هاي ادبيات و علوم تأسيس گرديد.

سال 1346 سالي است كه احياء مجدد و رونق دانشگاه آغاز شد و در 16 شهريور با تعيين دكتر معتمدي به عنوان رئيس جديد دانشگاه اصفهان اين دانشگاه موجوديت دانشگاهي خود را آغاز كرد و نخستين هيأت امناي دانشگاه تشكيل شد. شايد به همين خاطر در سال بعد دانشگاه اصفهان شاهد جهش عظيمي بود به اين ترتيب كه در حدود 4 ماه سه بناي عمده ساختمان ادبيات، علوم و سلف سرويس دانشجويان ساخته شد و در ابتداي سال تحصيلي 48-47 دانشكده‌هاي ادبيات و علوم از كوي شاهزاده ابراهيم به محل هزار جريب منتقل گرديد.

هزار جريب يكي از مرغوب‌ترين مكان‌هاي شهر كه در زمان خويش به دليل فقدان آب، بياباني بيش نبود، اما تيزبيني و آينده نگري دكتر مرتضي حكمي در سال 1328 آن سرمايه را براي دانشگاه اصفهان مهيا كرد.

 

 به گفته دكتر حكمي، موقعي كه اراضي هزارجريب را براي تأسيس آموزشگاه عالي بهداري و دانشكده پزشكي اصفهان، كه هسته‌هاي اوليه دانشگاه بودند، تهيه نمودم، با عده زيادي از اهل بصيرت، مشورت و با نظر اين كارشناسان مطلع و بي‌نظر بودكه اراضي هزارجريب را براي دانشگاه آينده اصفهان انتخاب نمودم. و به طور قطع در تمام حوزه شهر اصفهان محل ديگري كه داراي تمام امتيازات هزارجريب باشد، براي تأسيس دانشگاه وجود ندارد. قسمتي از زمين­ها با بودجه دولت از آقاي حسن سلطاني و محمد هراتي با قيمت بسيار نازل (متري سه الي پنج ريال ) خريداري شد و قسمتي هم توسط ورثه مرحوم حاج محمد حسين كازروني و آقاي حبيب اشراقي به طور رايگان در اختيار دانشگاه قرار گرفت و بقيه هم (200 هكتار از دانشكده پزشكي تا كوه صفه) كه مربوط به اداره خالصه بود، به موجب تصويب نامه هيأت دولت به دانشكده پزشكي واگذار گرديد.

وجود اين قطعه زمين وسيع و بلند در جنوب شهر موجب گرديد مديران دانشگاه مشكل تهيه زمين براي توسعه دانشگاه را تا دهه‌هاي بعد نداشته باشند و اين امكانات وسيع، منشأ اين تصميم مديريتي بود كه بايد هر چه سريع‌تر كليه دانشكده‌ها و مؤسسات دانشگاه در هزارجريب متمركز گرديده و از پراكندگي در شهر خلاصي يابند. امري كه در زمان رياست دكتر قاسم معتمدي محقق شد.

در سال تحصيلي 48-1347 دوره شبانه در دانشگاه اصفهان دائر گرديد. هم­چنين در اين سال دانشسراي عالي اصفهان با تشكيلات وسيع‌تر و برنامه‌اي كامل‌تر گسترش يافت و با پيوستن به گروه­هاي آموزشي روانشناسي و فلسفه با نام دانشكده علوم تربيتي در دانشگاه اصفهان فعاليت‌هاي خود را شروع كرد و دوره تحصيلي آن نيز از دو به چهار سال افزايش يافت.

در سال 1352 دانشكده دندانپزشكي و انستيتو باغباني تأسيس گرديد. اين انسيتو در سال 1356 به دانشگاه صنعتي اصفهان منتقل گرديد و اكنون به نام دانشكده كشاورزي در آن دانشگاه به فعاليت خود ادامه مي‌دهد. در سال 1354 مدرسه عالي كورش سابق به دانشگاه اصفهان واگذار شد و از آن سال با نام دانشكده علوم اداري و اقتصاد فعاليت‌هاي آموزشي خود را آغاز كرد.

در سال 1355 دانشكده زبان‌هاي خارجي كه تا قبل از اين تاريخ گروه‌هاي آن در دانشكده ادبيات فعاليت داشتند، از آن منفك و آغاز به­ كار كرد.

در سال 1365 دانشكده‌هاي علوم پزشكي (بهداشت، پرستاري، پزشكي، داروسازي و دندانپزشكي) به دانشگاه علوم پزشكي اصفهان منتقل شدند و بعد از سه دهه زندگي مشترك، از دانشگاه اصفهان جدا شدند و راهي جداگانه برگزيدند و به دامان وزارتخانه جديدي به نام «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي» ‌رفتند. فضاها و بناها نيز بواسطه­ ي اين تصميم جدا شدند.

دانشگاه اصفهان بعد از جدايي از دانشگاه علوم پزشكي به سرعت راه ترقي را گشود. ده­ها طرح عمراني در فضاي بين ساختمان­هاي قديم و خوابگاه‌ها كلنگ زده شدند ساختمان كتابخانه دانشكده علوم اداري و اقتصاد ساختمان گروه شيمي ساختمان گروه فيزيك ساختمان كتابخانه مركزي دانشكده فني و مهندسي نيز در حال آماده شدن بودند. در سال 73 سلف سرويس كوثر ساخته شد و دانشكده فني به ساختمان جديد منتقل گرديد و يكسال بعد در سال 1374ساختمان شهيد بهشتي براي تشكيل كلاس­هاي دانشكده زبان و دوره شبانه افتتاح شد. در سال 75 نيز ساختمان دانشكده ادبيات به بهره‌برداري رسيد. به اين كارنامه بايد افزايش 60 هزار متر مربع خوابگاه‌هاي دانشجويي و 5 هزار مترمربع توسعة مسجد دانشگاه را نيز افزود. ساختمان كتابخانه مركزي دانشگاه در سال 1380 به دست رياست محترم جمهور وقت افتتاح شد. همچنين ساختمان جديد مركز آموزش عالي خوانسار كه به دانشكده رياضي و كامپيوتر تغيير نام داد با زيربناي 5 هزار متر مربع در همين سال افتتاح شد و همچنين ديگر طرح­ هاي عمراني دانشگاه از جمله احداث چند خوابگاه نيز در حال انجام بود.

ساختمان­ هاي دانشكده علوم تربيتي و روانشناسي، دانشكده علوم جغرافيايي و برنامه­ ريزي، ساختمان انصاري و ساختمان دهقاني(جهت گروه­هاي دانشكده فني و مهندسي)، ساختمان آزمايشگاه­ هاي فني و مهندسي و تعدادي ديگر از ساختمان­ هاي جديد نيز در چند سال اخير به دانشگاه اضافه شد.

از سال 1365 تاكنون دانشكده­ هاي مختلف در زمينه­ هاي علوم انساني، فني و مهندسي و علوم پايه به دانشكده­ هاي دانشگاه اصفهان اضافه شدند. دانشكده علوم اداري و اقتصاد در سال 1356، دانشكده تربيت بدني و علوم ورزشي 1371 (شروع فعاليت با گروه تربيت بدني در سال 1362 در دانشكده علوم تربيتي)، دانشكده فني و مهندسي 1367، دانشكده علوم و فناوري­ هاي نوين 1387(در سال 1398 تمامي گروه هاي آن به دانشكده هاي فيريك، شيمي و علوم و فناوريهاي زيستي منتقل شد)، دانشكده الهيات و معارف اهل البيت(عليهم السلام) 1389، دانشكده مهندسي عمران و حمل و نقل در سال 1395 (شروع فعاليت با گروه نقشه­ برداري در سال 1367 و گروه عمران در سال 1383در دانشكده فني و مهندسي) با تجميع گروه ­هاي عمران و نقشه برداري در دانشكده حمل و نقل (تأسيس 1387)، دانشكده علوم جغرافيايي و برنامه­ ريزي سال 1389(شروع فعاليت از سال 1345 با گروه جغرافي در دانشكده ادبيات)، دانشكده شيمي 1391 (شروع فعاليت 1343 با گروه شيمي در دانشكده علوم)، دانشكده مهندسي كامپيوتر 1391 (شروع فعاليت 1367 با گروه مهندسي كامپيوتر در دو رشته سخت­ افزار و نرم افزار در دانشكده فني و مهندسي)، دانشكده رياضي و آمار 1398(شروع فعاليت از سال 1343 در دانشكده علوم)، دانشكده علوم و فناوري­ هاي زيستي سال  1398 و دانشكده فيزيك در سال 1398 (شروع فعاليت از سال 1343 در دانشكده علوم) تأسيس گرديدند.

همچنين در سال 1381 براي نخستين بار در كشور دانشگاه مجازي بوسيله دانشگاه اصفهان آغاز بكار كرد و در سال 1392 دوره پرديس نيز راه ­ اندازي شد.

 


 
دانشگاه اصفهان هم اكنون به عنوان يكي از مهمترين و قديمي‌ترين مراكز علمي و فرهنگي كشور، يكي از دانشگاه‌هاي مادر و در زمره دانشگاه ­هاي سطح يك كشور به فعاليت علمي خويش در زمينه‌هاي مختلف آموزشي و پژوهشي ادامه مي‌دهد.

از بدو تأسيس اين دانشگاه تاكنون بالغ بر 100000 دانش آموخته در رشته‌ها و مقاطع مختلف تحصيلي از اين دانشگاه فارغ‌التحصيل گرديده‌اند و  در حال حاضر دانشگاه اصفهان با استفاده از توان علمي بيش از 650 عضو هيأت علمي با 53 % مرتبه استاد تمام و دانشياري و تعليم و تربيت بيش از 16000 دانشجو با 45% دانشجوي تحصيلات تكميلي در 71 رشته تحصيلي در مقطع كارشناسي، 185 رشته تحصيلي در مقطع كارشناسي ارشد و 119 رشته در مقطع دكتري در قالب 14 دانشكده و 55 گروه آموزشي در زمينه فني و مهندسي، علوم انساني، علوم پايه و زبان­ هاي خارجي فعاليت مي­ كند.

در حال حاضر در دانشگاه اصفهان 54 انجمن علمي،  7 قطب علمي، 10 پژوهشكده و 32 گروه پژوهشي فعال، آزمايشگاه مركزي و حدود 190 آزمايشگاه آموزشي و پژوهشي گروه هاي علمي، كتابخانه مركزي و 5 كتابخانه دانشكده­ها و 4 سالن مطالعه براي بهره ­مندي بهتر و بيشتر دانشجويان فراهم شده است.

در دانشگاه اصفهان 12 واحد خوابگاهي جهت اسكان دانشجويان (دختر و پسر) با ظرفيت 4500 نفر موجود بوده و كليه دانشجويان اين دانشگاه مي‌توانند از امكانات سلف سرويس و رستوران­ هاي آزاد دانشجويي با قيمت يارانه‌اي استفاده نمايند. دانشجويان اين دانشگاه در 53 انجمن علمي، 5 تشكل دانشجويي و 40 كانون فرهنگي دانشجويي فعال بوده و 40 نشريه دانشجويي را به چاپ مي‌رسانند.

چاپ هزار عنوان كتاب توسط مركز انتشارات دانشگاه اصفهان و چاپ بيش از يك هزار مقاله توسط اعضاي هيأت علمي در مجلات معتبر داخلي و خارجي و همچنين 40 مجله علمي پژوهشي و يك مجله فرهنگي و خبري با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين دانشگاه منتشر مي‌گردد.

دانشگاه اصفهان يكي از 5 دانشگاه فعال كشور در امور بين‌الملل مي‌باشد و عقد بيش از 150 تفاهم‌نامه با 47 دانشگاه‌ اروپايي و 42 دانشگاه آسيايي از 27 كشور جهان و بيش از 40 تفاهم‌نامه عملياتي شده از سال 1376 تاكنون و با ساير دانشگاه‌هاي معتبر دنيا نيز ارتباط مستمر علمي دارد.

دانشگاه اصفهان مفتخر است كه همه ساله حداقل يكي از استادان اين دانشگاه از سال 1370 تاكنون(از سال 1370 از طرف وزارت علوم استاد نمونه كشوري انتخاب و مورد تقدير قرار مي­ گيرند) به عنوان استاد نمونه كشوري و 3 نفر از دانشجويان آن به عنوان دانشجوي نمونه كشوري انتخاب گرديده‌اند.

از آنجا كه شهر اصفهان در مركز كشور قرار گرفته و موقعيت جغرافيايي دانشگاه در بهترين نقطه آب و هوايي شهر اصفهان مي‌باشد، بنابراين دسترسي اين دانشگاه به نقاط مختلف كشور به سهولت امكان‌پذير بوده و از طرق مختلف هوايي، زميني و راه‌آهن از شهر اصفهان به شهرهاي مختلف كشور امكان حمل و نقل وجود دارد همچنين دسترسي دانشجويان به نقاط مختلف شهر از طريق ايستگاه ­هاي مترو، اتوبوس BRT و.. به سهولت امكانپذير است.

در راستاي افق آينده، دانشگاه اصفهان، مسيري روشن و هموار و برنامه­هاي مهمي در اين خصوص در نظر گرفته است:

 - سوق بخشيدن به توسعه مرزهاي دانش، تبديل آن به فناوري و توليد ثروت

 - پاسخگويي به نيازهاي علمي جامعه در جهت توسعه پايدار

 - تداوم حضور موثر در عرصه ملي و بين المللي

- پرورش دانش آموختگان توانمند، ماهر، خلاق با هويت ايراني – اسلامي

- انجام پژوهش ­هاي بنيادين درجهت گسترش مرزهاي دانش

- ارائه راه ­حل­هاي علمي براي مسائل و مشكلات جامعه

- پشتيباني از اقتصاد دانش بنيان و كسب درآمد پايدار

- ارتقا سرمايه ­هاي انساني، فرهنگي، اجتماعي و نمادين

- كسب مرجعيت علمي و فرهنگي در جهان اسلام

- ارتقاء فرهنگ و كيفيت زندگي با تأكيد بر سبك زندگي ايراني – اسلامي

- ايجاد فضاي آزادانديشي و فراهم نمودن محيطي پرنشاط

 

  از مهم­ترين رسالت­ هاي مصوب برنامه راهبردي و اهداف كلان اين دانشگاه است.

 
 رؤساي دانشگاه اصفهان از ابتدا تاكنون
 
                                                                                         دكتر مهدي نامدار                 دكتر محمد رياحي               دكتر قاسم معتمدي
                                                                                      1337 تا مرداد 1340                    1340 تا 1341                   1346تا 1355 
 
                                                              
                                                                                      دكتر محمدعلي طوسي        دكتر غلامعباس توسلي       دكتر محمد علي شاهزمانيان
                                                                                     1356  تا پيروزي انقلاب        اسفند1357 تا مهر1359     مهر 1359 تا آبان 1360
 
 
                                                                                       دكتر اكبر شاه محمدي      دكتر مرتضي سقائيان نژاد         دكتر حسن رزمجو
                                                                                      آبان 1360 تا دي1361         دي 1361 تا دي 1364       دي 1364 تا شهريور 1376
 
 
                                                                                                     دكتر هوشنگ طالبي                   دكتر محمدحسين رامشت
                                                                                               شهريور 1376 تا شهريور 1384           شهريور 1384 تا آذر 1392
 
 
                                                                                                          دكتر هوشنگ طالبي از آذر 1392 تا كنون
 
تاریخ به روز رسانی:
1399/03/13
تعداد بازدید:
1634
Powered by DorsaPortal